Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Volná pracovní místa

V současné chvíli nemáme volné placené pozice, ale v případě zájmu o dobrovolnou pomoc (i v souvislosti se získáním praxe) se nám neváhejte ozvat na mail info@skupinajaro.cz.

Pracoviště

Záchranná stanice pro handicapované živočichy, Legionářská 45,  551 01 Jaroměř (s výjezdy dle pozice)

 

Můžeme poskytnout praxi pro tyto profese:

  • Pracovník údržby zeleně
  • Praktik v péči o přírodovědně cenné lokality
  • Pracovník ekologické výchovy a osvěty
  • Ošetřovatel záchranné stanice
  • Manažer praktické ochrany přírody a environmentální osvěty

Zajišťujeme sice neoficiální, ale zato zdarma (či dokonce až s možností přivýdělku) a o to praktičtější „rekvalifikační kurzy“ a možnost získání patřičné praxe. Naučíme Vás improvizaci ve skromných podmínkách – poradit si skoro v každé situaci a u toho zvládat tradiční (likvidace náletů, kosení kosou, sekačkou nebo křovinořezem i další technikou), i méně tradiční (stavba ohrad a manipulace se stády ovcí a koz, strhávání drnu či hloubení tůní ručně i těžkou technikou, řízené vypalování) způsoby péče o přírodovědecky cenné lokality, instalovat ptačí budky a další prvky pro oživení zahrad, poznat naše druhy rostlin a živočichů, záchranné transfery živočichů i rostlin, odborně pečovat o zvířecí pacienty, pracovat s veřejností, administraci grantů a organizaci práce, a mnoho dalšího.

Vaše nabyté zkušenosti můžete následně uplatnit při hledání zaměstnání (nejlépe hned u naší organizace), ale i jinde. Zejména na správách Národních parků a Chráněných krajinných oblastí, Městských i krajských úřadech, v neziskových organizacích, zoologických zahradách, záchranných stanicích, útulcích pro společenská zvířata, zemědělství, lesnictví apod.


Praktik v péči o přírodovědně cenné lokality
Můžete se stát nejen řadovým pracovníkem, který bude vykonávat manuální práce při praktické péči o přírodovědně cenné plochy (ruční hrabání a nakládání biomasy, likvidace náletů motorovou pilou, kosení kosou nebo křovinořezem, ruční strhávání drnu či hloubení tůní) – viz výše, ale při dostatečné spolehlivosti a po patřičném zapracování i tzv. předákem – tzn. vedoucím dílčí skupiny pracovníků, který pracuje za podstatně vyšší finanční odměnu. Zajišťuje pak mj. i práci se sekačkou i další technikou včetně jejího servisu, stavby ohrad a manipulace se stády ovcí a koz, zodpovídá za bezpečnou dopravu pracovníků na lokality a zpět, jízdy terénními automobily na lokalitách za účelem odvozu biomasy, eventuálně i biologické průzkumy, instalaci ptačích budek, budování hadníků apod.

Řidičský průkaz skupiny B, maximální zodpovědnost a schopnosti řídit kolektiv podmínkou. Řidičský průkaz C, E, T výhodou.

Pracovník ekologické výchovy a osvěty

Pokud se zajímáte o problematiku životního prostředí, jste komunikativní, s oblibou pracujete s dětmi a mládeží a rádi byste přispěli k řešení mnohých palčivých problémů tím, že o jejich řešení budete mluvit s ostatními, tak máte šanci právě u nás. Tato práce není rozhodně pro každého a zejména pak pro ty, kteří se o tuto problematiku nikdy nezajímali. Naopak těm, kteří se tomu už věnovali v minulosti a mají již dnes o většině problémů široké povědomí, můžeme nabídnout zdarma proškolení a případně následně i placenou práci u naší organizace.

Řidičský průkaz skupiny B, maximální zodpovědnost, dostatek znalostí a schopnosti zaujmout verbálním projevem podmínkou.

Ošetřovatel záchranné stanice
Práce na záchranné stanici možná vypadá možná velmi jednoduše – zkrátka něco jako běžná péče o domácí miláčky (pes, kočka, morče, křeček, andulka,..). Něco jako že stačí jednou denně nasypat granule do misky, vyměnit vodu, jednou týdně vyměnit hobliny či písek v ubikaci a zbytek času pak věnovat „mazlení se“ se zvířaty. Bohužel tak jednoduché to rozhodně není. Tím, že se k nám dostávají veškeré druhy volně žijících obratlovců, tak je třeba znát (pro začátek) alespoň třetinu z nich = alespoň 100 druhů našich ptáků,  30 druhů savců, 7 druhů obojživelníků, 4 druhy plazů. Tzn. aby ošetřovatel nejen dokázal poznat k jakému druhu právě dorazivší pacient patří, ale i co je jeho přirozenou potravou, jaké je jeho typické chování a jaké má životní nároky. Ideálně by tento druh měl vícekrát pozorovat přímo v přírodě v jeho přirozeném prostředí a při jeho přirozeném chování a mít o něm z odborné literatury nastudovaná fakta.

Navíc musí být schopen nejen živočicha (nezřídka člověku nebezpečného) odchytit, ale odborně s ním i manipulovat tak, aby neohrozil nejen jeho život či zdraví, ale zároveň i sebe sama. Tedy být dostatečně obratný a pohotový, mít schopnost pružně reagovat a bleskově vyhodnocovat aktuální situaci, nesmí se živočichů bát – ale zároveň k ním mít patřičný respekt, musí umět s živočichy jednat s citem tak, aby mu pacient (který se často urputně brání) nevyklouzl, ale zároveň aby mu neublížil. Tím spíše když je často potřeba donutit živočicha pozřít pro něj do té doby zcela nepřirozenou náhradní potravu proti jeho vůli, nebo mu ošetřit zranění, které je přirozeně velmi bolestivé.

Nedílnou součástí naší péče o zvířata je i péče o jejich domovy. Ovšem nikoli na záchranné stanici, ale na lokalitách v naší péči, kde se snažíme vytvářet ideální „domovy“ pro naše vyléčené a do přírody nevracené pacienty. Tak, aby na ně po vypuštění čekal bohatě prostředný stůl plný potravy (bohatě kvetoucí louky planých rostlin a hmyzu), vhodná napajedna (tůně a mokřady), bezpečné úkryty (zoostromy, na sucho skládané zídky, odumírající a „mrtvé“ dřevo,…) i vhodná hnízdiště a zimoviště (budky, ježčí pelíšky, hadníky, atd.).  Díky tomu se pracovník (dobrovolník či brigádník) nejen seznámí s cennými lokalitami, kde může pozorovat celou řadu našich druhů živočichů a rostlin, ale postupně (zejména pokud o danou problematiku projevuje aktivní zájem) je vtahován i do dalších dílčích prací v ochraně přírody. Ať už to jsou záchranné transfery, asistence při odchytu pacientů či jejich doprava na stanici, dílčí krmení mláďat atd. To, jak rychle postupuje ke svému cíli a jak velký podíl tvoří práce se zvířaty, záleží opět pouze na tom, jak velký zájem projeví a jak mu dílčí práce na záchranné stanici půjdou od ruky.

Individuální dobrovolničení

Poslední možností je individuální dobrovolničení – kromě získání praktických zkušeností s aktivní ochranou naší fauny a flóry se dostaneme do užšího kontaktu. Zároveň můžete dorazit na naše akce pro veřejnost – viz náš web, kde máme čas se individuálně věnovat tomu, co vás konkrétně zajímá. A můžeme zde osobně dohodnout další spolupráci.

Račte k nám nastoupit a pohrneme to společně!