Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata

Provozujeme záchrannou stanici pro zraněné volně žijící živočichy v Jaroměři pro okresy Hradec Králové, Náchod, Rychnov na Kněžnou, Trutnov.

Na začátku roku 2022 ukončila činnost ZS Libštát. Protože jiná stanice v širokém okolí není, převzali jsme část jičínského okresu a část Libereckého kraje.

První pomoc zvířeti v nouzi

Adresa: Záchranná stanice ČSOP (objekt kasáren), Legionářská 45, 551 01 Jaroměř
Telefon: 731 658 112 (v případě nedostupnosti: 603 847 189 nebo 605 251 434)
e-mail:  jarojaromer(zavinac)seznam.cz

V případě nálezů živočichů v nouzi prosíme rovnou volejte na naše mobily a nepiště nám e-maily či zprávy na sociální sítě. Naše pacienty nemůžeme krmit „virtuálně“ a proto ani (naštěstí) nejsme non-stop „on line“. Děkujeme za pochopení!
Kudy k nám:
Popis cesty: Od vlakového nádraží se dostaňte na hlavní tah směrem na Náchod. Pak stále rovně (kolem autobusového nádraží) až téměř ke konci Jaroměře odbočíte vlevo do ulice Obránců míru, cca 30 m za prodejnou truhlářských potřeb po levé straně. Na první křížové křižovatce odbočte doprava do kopečka do slepé ulice. Asfaltová cesta zde skončí a dál už pokračuje pouze štěrková cesta podél betonového plotu bývalých kasáren, která vás přivede přímo na záchrannou stanici. GPS: 50°21’46.561″N, 15°55’39.813″E

mapa_stanice
Působnost na území obcí s rozšířenou působností

Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, částečně Hořice v Podkrkonoší (východně od obcí Ostroměř, Nové Smrkovice, Sylvárův Újezd včetně), částečně Jičín (východně od obcí Choteč a Mlázovice včetně), Jilemnice, částečně Hradec Králové (východně od obcí Lodín, Nechanice, Boharyně, Roudnice, Syrovátka a Osičky včetně), Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, čátečně Semily a Trutnov a Vrchlabí (bez území NP Krkonoše a jeho ochranného pásma).Severojižní hranice působnosti ZS Jaroměř, mezi působností naší stanice a ZS Huslík u Poděbrad leží východně od těchto obcí a to včetně jejich území: Kumburský Újezd, Rumchalpa, Choteč, Mlázovice, Ostroměř, Nové Smrkovice, Sylvárův Újezd, Lískovice, Kouty, Kanice, Petrovice, Lodín, Nechanice, Boharyně, Roudnice, Syrovátka,Osičky

Záchrana zvířat v ČR:

Projekt Zvíře v nouzi – Záchranazvířat.cz – přehled všech stanic Národní sítě vč. územní působnosti

Adresář stanic – Příroda.cz


Provoz Záchranné stanice v Jaroměři je financován z několika základních zdrojů:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Město Jaroměř
Ministerstvo životního prostředí
Město Hradec Králové a Rtyně v Podkrkonoší
Dárci, sponzoři, dobrovolníci


Podpořte naši činnost, zapojte se!

Vaše dary pomáhají chránit naše přírodní dědictví i zajistit péči o handicapované živočichy. Naše organizace je nejaktivnějším spolkem na ochranu přírody (nejen) v Královéhradeckém kraji. Zcela zásadním každoročním problémem je pro nás zajištění prostředků na vlastní činnost. Ačkoliv se nám daří do ochrany přírody zapojovat velké množství dobrovolníků, tak prostředky dárců jsou klíčové na zajištění základního fungování našeho spolkuPřivítáme proto jakoukoliv finanční částku k tomu, abychom mohli i nadále zachraňovat cenné přírodní lokality a provozovat záchrannou stanici pro handicapované živočichy.

Pokud s námi můžete a chcete sepsat darovací smlouvu (a napíšete nám pro tyto potřeby vaše kontaktní údaje), tak  je možné nám zaslat dary na účet 1181891379/0800

Dárcovskou smlouvu můžete následně uplatnit při snížení základu pro výpočet daně, v roce 2021 bylo možné snížení až o 30 % z výše daru.

V případě že smlouvu ani žádná jiná potrvrzení nechcete a nepotřebujete, tak je možné přispět na dva účty našich oficiálních darovacích sbírek:

1.  Dary pro záchrannou stanici posílejte na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi 33553322/0800, VS 4604

2.  Dary pro aktivní ochranu přírody (budování napajedel a úkrytů pro zvířata, zvyšování potravní nabídky, zadržování vody v krajině, obnova mokřadů a tůní, zaslepování odvodňovacích kanálů, výsadba dřevin, výsadba a údržba zoostromů, podpora opylovačů, návrat vymizelých druhů do krajiny – motýli, žáby, orchideje, velcí kopytníci a řada dalších) posílejte na 2801040757/2010, VS 002, do poznámky napište: JARO Jaromer

3.  Pomáhat zraněným živočichům z naší přírody je možné i formou dárcovské SMS ve tvaru: DMS ZVIREVNOUZI JAROMER xx, na číslo 87777 (kde „xx“ znamená výši vaší pomoci. Můžete si vybrat mezi 30, 60 nebo 90 a my z daru dostaneme jen o korunu méně).

4.   Můžete také využít portál Pomáhám přírodě a za svůj dar si vybrat odměnu z naší nabídky. Najdete tam také např.  jednodenní zážitkový program „Ošetřovatel záchranné stanice“

Některé naše konkrétní projekty nebo rozvoj našich „poboček“ a partnerských organizací je možné podpořit zde.

Pokud se chcete zapojit osobně prací u nás na stanici, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu jarojaromer(zavinac)seznam.cz.

 

Děkujeme za vše, i sebemenší pomoc je velmi důležitá!


O stanici

Naše organizace Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř provozuje od roku 1998 záchrannou stanici pro zraněné volně žijící živočichy, kde ročně poskytujeme péči více než sedmi stům volně žijících živočichů v nouzi, které přijímáme z okresů Náchod, Trutnov, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Spolu s naší přidruženou stanicí pro Krkonošský národní park ve Vrchlabí jsme jediným zařízením tohoto typu v celém Královéhradeckém kraji. Více než polovinu našich pacientů se nám daří po vyléčení úspěšně navracet do volné přírody, dalším několika stům živočichů ročně pomůžeme díky naší odborné non-stop telefonické poradně fungující nejen pro širokou veřejnost, ale i pro státní správu (hasiči, strážníci i policisté, úředníci,…). Mnohdy i dočasně suplujeme činnost některých dalších státních i nestátních zařízení (psí útulky, veterinární správy, úřady) v době kdy tyto nepracují, tedy zejména o svátcích, víkendech, či nočních a brzkých ranních hodinách, neboť jsme většinou jedinou alespoň trochu „příbuznou“ institucí kam se dá v tuto dobu vůbec dovolat. Snažíme se však řešit i přímo v terénu nejdůležitější příčiny kolizí volně žijících živočichů s civilizačními prostředky, aby se k nám zraněných živočichů dostávalo co nejméně.

Vyzkoušejte exkurzi po stanici s průvodcem

Zabezpečujeme proto nejrizikovější venkovní prosklené plochy, trolejová vedení nad zimovišti vodních ptáků, vytváříme vhodná zimoviště, aktivně pečujeme o více než 300 vhodných lokalit v přírodě, kam můžeme naše pacienty bezpečně navracet s jistotou, že zde naleznou dostatek potravy, úkrytů, vody atd. Snažíme se vhodnou osvětou eliminovat bohužel stále velmi rozšířené snahy o zbytečné „zachraňování“ živočichů v případech, kdy to není potřeba a které plynou z pouhé neznalosti biologie jednotlivých druhů (např. některá mláďata v dobré víře nálezci odebírána svým původním rodičům), vyrábíme, budujeme a distribuujeme prvky (např. ježčí pelíšky, ptačí a savčí budky a krmítka, hmyzí hotely), které pomáhají zlepšovat prostředí pro živočichy na zahradách, apod. Naše činnost je v tomto směru velice obsáhlá jak se můžete přesvědčit ať už osobněnebo na našich webech (www.jarojaromer.cz , www.jarojaromer.cz/spolek).

Financováni jsme z různých zdrojů, kromě dobrovolníků jsou základním finančním pilířem příspěvky od Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, dále od jednotlivých dárců a některých firem (jmenovitě zejména Nutrin s.r.o., R-servis s.r.o., Lesy ČR, …) a také od Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství, Magistrátu města Hradec Králové, Města Jaroměř, Města Rtyně v Podkrkonoší atd.


Fotogalerie některých zvířecích pacientů ZDE


Jak fungujeme

Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři se každý rok potýká s velkými problémy sladit stupňující se náklady (dané zvyšujícími se cenami a vzrůstajícím množstvím zvířat v nouzi) s víceméně stejně vysokými příjmy z dotací a sponzorských darů.  V posledních 3 letech nás naštěstí Krajský úřad podpořil o významně vyšší částku než v minulých letech, čímž zajistil další fungování stanice, avšak finance proudící ze státní sféry do záchranných stanic a ochrany přírody stále nejsou dostačující. Více si můžete přečíst např. zde: http://pomaham-prirode.cz/ppk/.

Stanice poskytuje služby nonstop, nevyjímaje víkendy a svátky. Pro představu nastíníme, jaké všechny služby naše stanice poskytuje. Ročně přijmeme přes 700 zvířat v nouzi, mezi nimi jsou pacienti, zejména mláďata, která vyžadují celodenní (tedy i noční) péči. Aby dostala správnou péči, tzn. ošetřovatel měl dostatek času se jim věnovat, může se tak starat pouze o několik pacientů. Práce ošetřovatele zahrnuje nejen péči o zraněného živočicha, ale rovněž úklid ubikací, dovoz do veterinární ordinace, komunikace s odborníky v terénu a v neposlední řadě i zajištění podmínek pro úspěšný návrat do přírody.

Pro celou řadu pacientů jezdíme sami, vzhledem k tomu, že zajišťujeme většinu Královéhradeckého kraje, není výjimkou trasa Broumovsko-Chlumecko i vícekrát za den, mnohdy není v silách jednoho člověka objezdit všechny pacienty za den, zejména jsou-li náročnější odchyty v terénu např. odchyt vodních ptáků na několikahektarovém rybníku nebo řece, lezení na hnízda atd. Nezřídka suplujeme i službu psích útulků, např. co se týče výpomoci s odchytem či převozem psů do specializovaných zařízení.

Velmi náročnou službou je komunikace s nálezci potenciálních pacientů, denně vyřídíme i více než 50 telefonátů, kdy se snažíme zjistit, zda živočich potřebuje naši pomoc nebo spíše hrozí zbytečné odnětí od rodičů či jiné kontraproduktivní „záchranné akce“. Tímto způsobem pomůžeme zachránit ročně další stovky volně žijících živočichů, kteří by bez naší existence nejprve skončili v rukou nálezců, později veterinářů, hasičů, policistů nebo úředníků, kam jim je budou nálezci nosit. Rovněž poskytujeme odborné poradenství – např. v oblasti týrání zvířat apod.

Nároky klientů (nálezců pacientů, zájemců o problematiku, …) se rovněž v dnešním světě sociálních sítí zvyšují. Mnozí požadují jen komunikaci přes internet a rádi by dlouhodobější informace o „jejich“ pacientovi a tím ještě stupňují tlak na naše dispečery.

Stanice je otevřená veřejnosti, jelikož hlavní cestou k minimalizaci střetů živočichů s rostoucím civilizačním pokrokem je její vzdělávání a osvěta. Ze zvětšujícího zájmu návštěvníků máme velkou radost, nicméně exkurze pro ně vyžadují mnoho času. Stanici navštíví ročně desítky mateřských, základních, středních i vysokých škol, naši pracovníci rovněž školy s výukovými programy navštěvují. Stanice se také prezentuje na mnohých osvětových akcích pro širokou veřejnost (např. den Země, Den dětí, přednášky pro letní kempy…)

Nemalou službou a položkou v nákladech stanice je nutná údržba a opravy ubikací. Voliéry jsme stavěli svépomocí mnohdy z již použitého materiálu a to se pochopitelně projevuje na jejich životnosti. Aby byly voliéry funkční, je nutné je postupně opravovat.

Rovněž nelze opominout práci administrativní, stanice je finančně závislá na dotacích, které podléhají často velmi podrobnému vyúčtování a kontrolám. Vedení účetní dokumentace k dotacím, psaní žádostí, závěrečných zpráv, apod. a také shánění sponzorů je rovněž velmi časově náročné.

 


Jeden z pacientů Záchranné stanice z roku 2022