Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Osvobození Údolí motýlích králů v Tyrolských Alpách

Na pomezí Rakouska a Itálie leží Stubaiské Alpy, jejichž nejvyšší vrcholky pokrývá Lusünerský ledovec. A v údolích pod ním stále ještě žijí králové. A to nejen král všech motýlů jasoň červenooký neboli Apollo, ale také Arion, král všech modrásků. To proto, že je ze všech modrásků největší a oslňuje impozantními ozdobami na křídlech, připomínající černé perly zářící do dáli svým světlým leskem.

Bohužel však i zde v Údolí motýlích králů čelí tito majestátní motýli velkým hrozbám způsobených podobně jako u nás ztrátou přirozeného prostředí. Často se mylně  domníváme, že v Rakousku funguje ochrana přírody téměř dokonale. Bohužel tomu tak ale není ani v Alpách, natož pak v celém Rakousku.

V celém údolí už žije na posledním místě pouze několik zbývajících jedinců jasoňů a černoskvrnných modrásků u obce Milders nedaleko Innsbrucku na zdejších bývalých kozích pastvinách. Kozy se zde však již léta nepasou a proto jsou bývalé pastviny postupně pohlcovány divokými malinami, ostružinami, šípky, hlohy, břízami i smrky. A motýlím králům i jejich družině zde proto hrozí bezprostřední vyhynutí.

Proto jsme s našimi kolegy z JARO Österreich zahájili osvobození tohoto motýlího království pomocí našich řetězových pil, křovinořezů, pákových nůžek a vidlí, pomocí kterých odklízíme obří hromady roští i celých stromů, které dnes valíme dolů z místních alpských strání.

Věříme, že díky našemu úsilí snad přece jen zachráníme zdejší motýly a pomůžeme tím uchovat prostředí i pro pestré alpské rostliny, zdejší ještěrky a třeba i místní lasice hranostaje, prohánějící se přímo před našimi zraky ve skalních sutích, které osvobozujeme z hradby křoví a stromoví. Snad se nám v budoucnu nejen podaří obnovit někdejší slávu a lesk zdejších motýlích království, ale časem snad i obnovit pastvu koz, které by pak už jen udržovaly výsledky naší dřiny při obnově zdejších biotopů.

Reportáž naší kolegyně Johči si můžete přečíst zde a celou fotogalerii z výjezdního osvobozování naleznete tady.

A co můžete udělat pro motýly vy?

Kromě toho, že se k nám můžete přidat buď jako dobrovolníci nebo placení pracovníci, nemusíte se ani tolik nadřít! Stačí, když budete při vašich procházkách krkonošskou krajinou koukat kolem sebe a při nálezu rozchodníku jej zaznamenat do aplikace.

Více informací naleznete v samostatném článku o tom, jak se stát součástí Mise za návrat krále motýlů.