Dolná Súča – Přírodní rezervace Krasín (Slovenská republika)
Zdaleka viditelná krajinná dominanta tvořená vápencovým skalním masivem (bradlem), která se tyčí nad obcí Dolná Súča v slovenské části Bílých Karpat.
Teplomilné trávníky a křoviny, ale i květnaté bučiny nebo teplomilné panonské doubravy. Z přírodovědného pohledu jsou velmi hodnotné i bitopy skalních sutin (suťoviště). Lokalita je významná pro celou řadu vzácných živočichů a rostlin. V Bílých Karpatech se jen tady můžete setkat s pozoruhodnou rostlinou paprskou velkokvětou (Orlaya grandifolia). Dále zde roste celá řada orchidejí jako třeba vstavač nachový (Orchis purpurea), vojenský (Orchis militaris) a bledý (Orchis pallens), okrotice bílá (Cephalanthera alba), červená (Cephalanthera rubra) a dlouholistá (Cephalanthera longifolia), kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens), růžkatý (Epipactis muelleri) a drobnolistý (Epipactis microphylla) nebo vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha). Najdeme tu ale i prameniště s hadím jazykem obecným (Ophioglossum vulgatum), na skalách pak roste např. i lomikámen trojprstý (Saxifraga tridactylites), pěchava vápnomilná (Sesleria cearulea) nebo česnek chlumní (Allium senecsens).
Ze živočichů pak patří k atraktivním druhům jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne), chrobák vrubounovitý (Sisyphus schaefferi), nebo užovka hladká (Coronella austriaca). Velkou vzácností je pak pavouk Leptyphantes jacksoni, který zde byl objeven jako nový druh pro faunu Slovenska, nebo vzácná hrabalka Priocnemis bellieri a roupec Neomochtherus pallipes.
O lokalitu pečují neziskové organizace KOZA a Pre Prírodu v úzké spolupráci se Správou CHKO Biele Karpaty. Naše organizace jim s péčí o tuto lokalitu (likvidace náletů, kosení travní hmoty a odstranění biomasy v na teplomilných trávnících, suťoviskách a prameništích) pomáhala v roce 2010 a 2011.
Další fotografie ZDE