Ferdinandov, kamenolom
Pískovcový lom 5,4 km severovýchodně od Dvora Králové na kraji osady Ferdinandov. Lokalita představuje druhotné, biologicky velmi zajímavé stanoviště s výskytem řady vzácných druhů rostlin a živočichů.
Boj o moc, válka a nenávist v království rostlin!
V druhohorách vládly naší planetě přesličky a plavuně. Na tomto místě kralují dodnes. V zadní části lokality – v mělkých, zrašelinělých tůních, kde se většinou drží voda – se nalézá královstvíPlavuňky I. Zaplavované. Za sedmero břízami a jednou borovicí, asi 120 čolčích mílí na jihozápad se rozkládá velmi podobná krajina. Ta ale má už jiného vládce, zde panuje královnaPřeslička IV. Různobarvá. Ještě donedávna byly síly armád obou království vyrovnané, tam kde vládla Přeslička, nebyla Plavuňka a naopak. Od roku 2004 se však situace mění. Vlivem globálního prosvětlení, které zavinili členové Českého svazu ochránců přírody z Jaroměře, spontánně vznikly tři nové kolonie plavuňky, ty se velmi nenápadně, však o to zákeřněji rozšiřují. Královna Přeslička IV. Různobarvá však připravuje ofenzívu! Zkouší jinou vojenskou strategii. Prosvětlení jí totiž umožnilo mohutnou invazi na nová území, takže plocha celého jejího území se téměř ztrojnásobila. Každopádně se chvíle, kdy dojde ke střetu obou armád, neodvratně blíží …
Ve stinných a chladnějších částech lomu poroučí moudrý král Vranec Jedlový z Ferdinandova.Čas od času vyšle do kraje několik zvědů. Ale jinak z bezpečí vzdáleného stínu sleduje napětí mezi stranami Plavuňky a Přesličky. Do jejich sporu se nijak nevměšuje. Aby to však nebylo tak jednoznačné, je zde ještě šedá eminence Plavuň Vidlačka. Zatím se nezmohla na žádné vlastní území, ale její vidlačkové menšiny už nalezneme v každém zdejším království. Vlastenecké uvědomění, touha po svobodě a nezávislosti u ní sílí, a tak se kradmo, vyzbrojena vidlemi výtrusnicového klasu, plazí napříč zeměmi a čeká na svoji příležitost …
čolek horský (Mesotriton alpestris)
Damoklův meč nad kamenolomem
Bohužel část tohoto malebného území byla v zimě 2000/2001 neuváženě zničena navážkou, stejně jako dříve celá řada podobných starých lomů a pískoven. Tímto zásahem tu byla vyhubena (doufejme, že ne na dlouho) i drobná, avšak o to sympatičtější žabka kuňka ohnivá (Bombina bombina).
Aby mohly přesličky, hruštičky, plavuňky, čolci, ještěrky, vážky a další vzácní obyvatelé lomu nadále vládnout svým malým královstvím, potřebují zásadní věc – dostatek světla a vody. Přílišné zastínění stromy, vysoká, mnohdy nepůvodní vegetace (např. vlčí bob a celík, které pocházejí z Kanady) je ohrožuje na dalším bytí, stejně jako samotné vysychání lokality.
Vstupovat mimo značené cesty je v tomto chráněném území přísně dovoleno!
Občasné sešlapání i narušení terénu místnímu vzácnému rostlinstvu nevadí, ale naopak spíše prospívá. Proto neváhejte a běžte se na zdejší přírodní skvosty podívat zblízka, jejich krása zajisté stojí za trochu zmáčené boty!
Lokalita je významná silnou populací kriticky ohrožené cídivky různobarvé (Equisetum variegatum) a plavuňky zaplavované (Lycopodiella inundata). Cídivka různobarvá roste v České republice poude na dalších třinácti lokalitách. Cenná je i populace horského druhu plavuně a zároveň i ohroženého druhu – vrance jedlového (Huperzia selago). Dále zde rostou ještě další ohrožené druhy a druhy vzácné, vyžadující pozornost – hruštička menší (Pyrola minor), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), bahnička bradavkatá (Eleocharis mamillata) a kruštík širolistý (Epipactis helleborine).
Rozmnožuje se zde kriticky ohrožený čolek velký (Trituris cristatus), silně ohrožený čolek horský (Mesotriton alpestris) a čolek obecný (Lissotriton vulgaris), nehojně ohrožená ropucha obecná (Bufo bufo) a skokan hnědý (Rana temporaria). Žije zde i ohrožený slepýš křehký(Anguis fragilis), silně ohrožená ještěrka obecná (Lacerta agilis) a ještěrka živorodá (Zootoca vivipara) i kriticky ohrožená zmije obecná (Vipera berus). Najdeme tu také užovku obojkovou (Natrix natrix) a možná i užovku hladkou (Coronella austriaca). Z vážek byl zaznamenán výskyt vážky žlutoskvrnné (Orthetrum coerulescens) – donedávna teprve třetí zjištěný výskyt ve východních Čechách a ohrožené vážky tmavé (Sympetrum danae), v okolí hnízdí lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca) a rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus).
O lokalitu pečeujeme na základě písemné výpujční smlouvy od roku 2003. Nejprve jsme obnovili zavezené tůňky, pak likvidací náletů výrazněji prosvětlili terén. Nejméně jednou za dva roky kosíme travní porosty a zajišťujeme i potřebné narušování a obnažování terénu až na minerální podloží. Právě zde totiž rostou nejvzácnější přesličky a plavuně, které se po provedené péči výrazně rozrůstají. Vyrobili a nainstalovali jsme zde také informační panel.
Další fotografie ZDE