Omšenie – pěnovcové prameniště a skalní stepi Přírodní rezervace Omšenská Baba

Omšenie – pěnovcové prameniště a skalní stepi Přírodní rezervace Omšenská Baba

Popis lokality: 
Živá pěnovcová prameniště s porosty suchopýrů a skalní stepi a lesostepi na jihozápadním úpatí kopce Omšenská Baba, zhruba půl kilometru severně od obce Omšenie ve Strážovských vrších.
Předmět ochrany:

Mokřadní vegetace travertýnových pramenišť s porosty suchopýru širolistého a úzkolistého, kde roste bohatá populace kruštíku bahenního (Epipactis palustris), prstnatce pleťového (Dactylorhiza incarnata), tořiče hmyzonosného (Ophrys insectifera)  a tořiče čmelákovitého Hollubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) . Roste zde i skřípinka smáčklá (Blysmus compressus), tolije bahenní (Parnassia palustris), ostřice rusá (Carex flava) a ostřice plstnatoplodá (Carex lasiocarpa). Na skalních stepích a skalách s porosty ostřice bílé (Carex alba) a pěchavy vápnomilné (Sesleria varia) můžeme najít vzácný kavyl skalní a kavyl sličný (Stipa pulcherrima), oman mečolistý (Inula ensifolia), česnek žultý (Allium flavum), vstavač vojenský (Orchis militaris), koniklec prostřední (Pulsatilla subslavica) i bodlák sivý (Carduuns glaueus).Svoji jižní hranici výskytu zde dosahuje prvosenka lysá (Primula auricula), zvonečník hlavatý (Phyteuma orbiculare), hlaváč lesklý vápnomilný (Scabiosa lucida subsp. calcicola) a muchovník oválný (Amelanchier ovalis), naopak severní hranici rozšíření zde dosahuje  řešišník skalní (Hornungia petraea). V zdejších lesích pak vzácněji roste orchidej korálice trojklanná (Corallorhiza trifida)a na lesní loučce i pastarček dlouholistý moravský (Tephroseris longifolia subsp. moravica).

Za vzácnějších druhů motýlů zde snad stále ještě přežívá bourovec trnkový (Eriogaster catax).
Z obojživelníků se v prameništích rozmnožuje zejména kuňka žlutobřichá (Bombina variegata), ale i rosnička zelená (Hyla arborea) a skokan hnědý (Rana temporaria). Zdejší plazy zastupuje vzácná užovka stromová (Zamenis longissimus), dále slepýš křehký (Anguis fragilis), ještěrka obecná (Lacerta agilis), ještěrka zední (Podarcis muralis) a užovka hladká (Coronella austriaca).
Vzácně se sem zatoulává rys a medvěd.
Vztah k Velkojaroměřskému pozemkovému spolku:
V roce 2019 jsme s místními vlastníky a státní ochranou přírody uzavřeli dohodu u spolupráci při ochraně lokality a od té doby se o ni pomáháme starat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *