Peklo u Nového Města nad Metují, mozaika mokřadních a teplomilných lučních společenstev
Lokalita se na nachází v údolí Olešenky, severovýchodně od osady Peklo, jižně od obce Jizbice. Jedná se o luční svah se suššími porosty, které se mozaikovitě prolínají s vlhkými prameništi.
Z ochranářsky významných druhů zde roste mimo jiné silně ohrožený vstavač mužský (Orchis muscula) a pozoruhodná kapradina hadí jazyk obecný (Ophioglossum vulgatum), dále ještě ohrožené druhy jako prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), upolín nejvyšší (Trollius altissimus) a ostřice Hartmanova (Carex hartmanii). Početné jsou i porosty svízele severního (Galium boreale).
Hadí jazyk obecný Vstavač mužský Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Ze zoologického pohledu má lokalita také velký význam jako potravní lokalita vážky páskovce dvojzubého (Cordulegaster bidentata; jedna ze tří známých východočeských lokalit). Za vhodných povětrnostních podmínek je možné na lokalitě pozorovat až 20 kusů, kteří nad travními porosty loví různý létající hmyz. Podobně sem zalétává i bělopásek topolový (Limenitis populi; ohrožený), žije zde i stabilní populace modráska bahenního (Maculinea nausithous) a další vzácnější druhy hmyzu. Lokalitu obývá silná populace ještěrky živorodé (Zootoca vivipara) a dá se předpokládat i výskyt užovky hladké (Coronella austraca) – oba plazi jsou silně ohroženi. V okolních lesních porostech žijí také mloci skvrnití (Salamandra salamandra; silně ohrožený druh; na fotografii) a výři velcí (Bubo bubo). Louku využívá k lovu potravy často také včelojed lesní.
O lokalitu se každoročně staráme od roku 2003 na základě ústních souhlasů vlastníků.
Další fotogtafie ZDE