Rzy – údolí Olešenky, mokřadní louka Pod Polomkou
Východně od obce Rzy v údolí levostranného přítoku Olešenky pramenícího severně od vrcholu Skutiny, 578 – 582 m. n. m
Na loučce Pod Polomkou,
dejte pozor za šera,
neboť masožravá Adéla,
ještě nevečeřela!
MISS Polomka
Na začátku června na louku napadne čerstvý sníh – to zde totiž rozkvetou stovky kartáčků rdesna hadího kořene. Jenže žezlo Miss Polomka zrovinka suverénně přebírají evropské orchideje – vykvétají desítky prstnatců májových i bradáček vejčitý.
Když budete velmi pozorní a opatrní, můžete zde nalézt od června do srpna místní největší pýchu. Tam, kde je půda nejvíce podmáčená a naše kroky rozhoupává mokvající koberec mechů rašeliníků, se ukrývá malinkatá rostlinka. Oč je menší, o to větší má pověst krvelačné bestie – ukryta mezi polštářky rašeliníků vytrvale číhá s nastraženými lepivými listy masožravá rosnatka okrouhlolistá!
Aby orosené rosnatky mohly číhat i nadále…
Další existence vzácných rostlin i živočichů, kteří zde mají svůj domov, je závislá na ochraně. Pokud by byla louka rozorána, odvodněna, hnojena, nebo přeměněna na „anglický trávníček“, tak by pochopitelně všechny vzácné organismy brzo vyhynuly. Podobných míst jako je louka Pod Polomkou bylo v naší krajině bezpočet, téměř všechna však z výše uvedených důvodů zanikla. Neméně důležitá je ale i opakovaná údržba lokality. Postupně by totiž došlo k rychlému převládnutí plevelných a konkurenčně silných druhů rostlin (zejména kopřivy, skřípiny lesní a tužebníku jilmového), které by vzácné druhy postupně vytlačily.
Na lokalitě rostou silné populace vachty třílisté (Menyanthes trifoliata), bledule jarní (Leucojum vernum), violky bahenní (Viola palustris), ostřice Davallovy (Carex davalliana), rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia), prstnatce májového (Dactylorhiza majalis) a upolínu nejvyššího(Trollius altissimus). Roste zde i suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), kokrhel menší (Rhinanthus minor) jednotlivě pak i tolije bahenní (Parnassia palustris) a bradáček vejčitý (Listera ovata).
Z živočichů byly zjištěni ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), ohniváček modrolemý (Lycaena hippothoe), ohniváček celíkový (Lycaena virgaureae), perleťovec kopřivový (Brenthis ino) a modrásek bahenní (Maculinea nausithous).
O lokalitu se každoročně staráme od roku 2002 na základě písemných výpujčních smluv, vyrobili a nainstalovali jsme zde také informační panel.
Další fotografie ZDE