Velichovky, teplomilná stráň
Cca 1,4 km severovýchodně od kostela ve Velichovkách a 6 km západně od Jaroměře se v polích nalézá suchá slínovcová stráň.
Z původních druhů dřevin převažují trnky (Prunus spinosa), občas též ptačí zob (Ligustrum vulgare; možná vysazen), svída krvavá (Cornus sanguinea) a nyní již jen ve východních Čechách roztroušeně se vyskytující řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica). Na rozvolněných místech jsou vyvinuty porosty mírně ruderalizovaných xerotermních trávníků s hojnými travinami jako je kostřava žlábkatá (Festuca rupicola), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum) a ostřice plstnatá (Carex tomentosa). Z typických rostlinných druhů zde roste pupava obecná (Carlina vulgaris ), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides), penízek prorostlý (Thlaspi perfoliatum), pryskyřník hlíznatý (Ranunculus bulbosus). Malou botanickou senzací bylo objevení do té doby neznámé populace hořinky východní (Conringia orientalis) a dejvorce velkoplodého pravého (Caucalis platycarpos subsp. platycarpos; pro východní Čechy kriticky ohrožené druhy) a modřence chocholatého (Muscari comosum; silně ohrožený druh pro východní Čechy) v roce 2006.
Z dalších vzácných rostlin zde také roste ještě hlaváček letní (Adonis aestivalis, další silně ohrožený druh), černýš rolní (Melampyrum arvense), drchnička modrá (Anagallis foemina) – ohrožené druhy, dále voskovka menší (Cerinthe minor), oman vrbolistý (Inula salicina) nebo ostrožka stračka (Consolida regalis) – pro východní Čechy druhy vzácné, vyžadující pozornost. Za zmínku stojí i výskyt rostlin jako je turan pozdní (Erigeron muralis), úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) a řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica).
Tato plocha má ovšem význam i z entomologického hlediska, neboť je jedním z posledních refugií teplomilného hmyzu na Velichovsku. Žije zde např. cikáda chlumní (Cicadetta montana), ohrožený soumračník čárkovaný (Hesperia comma), či modrásek vikvicový (Polyommatus coridon), zaletuje i klínatka rohatá (Ophiogomphus cecilia). Dále zde například hojně hnízdí ťuhýk obecný (Lanius collurio), ale také na této lokalitě přežívá dosud relativně stabilní a prosperující populace ještěrky obecné (Lacerta agilis; silně ohrožený druh).
Lokalita byla ohrožena přílišným rozvojem náletových dřevin a některých dalších expanzních druhů rostlin, které se zde silně rozšířily v důsledku toho, že lokalita nebyla léta obhospodařována. Proto o ni na základě písemných výpůjčních smluv od roku 2005 každoročně pečujeme, velké množství náletových dřevin jsme odstranili, sečeme travní porosty a vytváříme raná sukcesní stádia vhodná i pro některé polní druhy plevelů.
Další fotografie ZDE.